+420 721 751 146 rovnatka@gmail.com

Naše kompletní služby

Svým pacientům nabízíme komplexní služby v oblasti ortodontické léčby. Pečujeme jak o dětské, tak o dospělé pacienty. Mezi ortodontické vady, které je třeba léčit, řadíme např. vady ve skusu (obrácený skus, otevřený skus, předkus), mezery mezi zuby, přílišné stěsnání zubů (typicky chybí místo pro špičáky) a další. Různé ortodontické vady se často vyskytují společně a konkrétní postup léčby je tak pokaždé do velké míry individuální a často vyžaduje spolupráci se stomatologickým chirurgem.

Fixní aparáty

Různé typy fixních aparátů jsou v současnosti nejpoužívanějším prostředkem při léčbě ortodontických vad. Fixní rovnátka mají celou řadu výhod, které jsou zjevné na první pohled: jde především o jejich flexibilitu při léčbě, která ošetřujícímu lékaři dovoluje mít plnou kontrolu nad pohybem zubů. Rovnátka se skládají ze zámků a kroužků nalepených na zubech a drátů, díky kterým je možné provést samotné tvarování zubů. Kroužky na rozdíl od zámků používáme především u stoliček. Zámky jsou většinou vyrobené z kovu (ocel, titan), který má pro rovnání zubů ideální mechanické vlastnosti. Lepších estetických výsledků je možné dosáhnout použitím keramických zámků – ty už mají v současnosti ve srovnání s kovovými zámky velmi dobře srovnatelnou účinnost. Ortodontické dráty se v průběhu léčby několikrát podle potřeby mění, abychom dosáhli žádoucího tlaku a tvaru. Nejestetičtější variantou mezi rovnátky jsou tzv. lingvální rovnátka, u nichž zámky lepíme na vnitřní stranu zubů, takže jsou v ústech zcela neviditelná.

Snímatelné aparáty

Snímací rovnátka v ortodontické léčbě hrají čím dál tím okrajovější roli, a to hlavně kvůli jejich zjevným nevýhodám spočívajícím v nárocích na disciplinovanost pacienta. Není-li spolupráce pacienta při léčbě stoprocentní (což je např. v případě malých dětí poměrně pochopitelné), léčba snímacími aparáty velmi rychle ztrácí svou účinnost. Snímací rovnátka si ale zachovávají svou roli právě při léčbě mladších pacientů, především pokud je vada méně závažná. Podstatnou úlohu sehrávají také při retenci, tzn. při procesu udržování výsledků získaných jiným typem léčby.

Podobně se stále méně v ortodontických ordinacích používá tzv. zevní tah, který se však podobně jako klasická snímatelná rovnátka může stát vhodnou vedlejší pomůckou pro léčbu.